město a jeho okolí
zajímavosti a turistické cíle
HRADEC KRÁLOVÉ
zajímavosti a turistické cíle
HRADEC KRÁLOVÉ
Galerie moderního umění
Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvková organizace Královéhradeckého kraje. Sídlí v secesní budově postavené jako záložna Osvaldem Polívkou v roce 1912. Budova se vstupem hlídaným sochami Obchodu a Úrody od Ladislava Jana Šalouna a v interiérech zdobená dobovými vitrajemi je umístěna na Velkém náměstí 139/140 naproti baroknímu kostelu a Gočárovu schodišti Na Kropáčce.Sbírka Galerie moderního umění v Hradci Králové
Galerie je téměř jediná sbírka na našem území, jejíž depozitáře nezabírá balast socialistického realismu, povinných nákupů a ministerských převodů. Během působení Josefa Sůvy na ředitelském postu galerie vytvořila ucelenou sbírku českého kubismu, speciálně s ohledem na dílo Bohumila Kubišty, rodáka z nedalekých Vlčkovic. Ve sbírkách je bohatě zastoupeno také umění českého surrealismu od 20. do 70. let dvacátého století. Galerie se pod vedením Dr. Sůvy specializovala na díla oficiálními dějinami opomíjených outsiderů – Josefa Váchala, Karla Šlengera, Ladislava Zívra. Ale sbírka má kvalitně zastoupeno i dílo Emila Filly, Mikuláše Medka, Františka Muziky, Zdeňka Sklenáře, Kamila Lhotáka, Františka Hudečka.
Stálá expozice - Proměny obrazu/Obrazy Proměn
Ve dvou patrech rekonstruované budovy jsou vystavena mistrovská díla českého umění od konce 19. století do roku 2009. Kromě tradičního chronologického řazení jsou do expozice vsunuty čtyři tematické celky věnované proměnám tradičních malířských témat - Tvář, Figura, Krajina a Zátiší.
Ve třetím patře, kde expozice začíná, naleznou návštěvníci soubor českého symbolismu, secese, zlatého věku české krajinomalby a kubismu. Naleznete zde mj. díla Jana Preislera, Antonína Hudečka, Františka Kavána a především Josefa Váchala. V sále věnovaném kubismu pak obrazy Emila Filly, Bohumila Kubišty nebo Josefa Čapka. Na prvotní vzmach avantgardního umění navazuje poměrně rozsáhlý soubor krajinomaleb od Václava Špály, Jana Trampoty, Václava Rabase ad. Kromě toho jsou zde vystavena díla členů skupiny Ho-Ho-Ko-Ko a zátiší Františka Muziky.
Od sociálních tendencí se návštěvník dostane až k surrealismu. Gobi od Toyen, Z Českého ráje Jindřicha Štyrského či Schovej se, válko! od Aloise Wachsmana právem patří mezi klenoty královéhradecké sbírky. Zajímavý je také soubor obrazů Václava Tikala.
Druhé patro návštěvníka provede poválečným uměním od Skupiny 42 až do současnosti. V rychlém sledu procházíme obrazy a plastiky českého imaginativního umění, informelu a pop-artu. Naleznete tu díla mj. Františka Grosse, Františka Hudečka, Kamila Lhotáka, Ladislava Zívra, Zdeňka Sklenáře, Františka Muziky, Mikuláše Medka, Roberta Piesena, Karla Nepraše, Aleše Veselého, Aleše Lamra, nebo Milana Grygara a Vladimíra Fuky. Na tuto vskutku reprezentativní přehlídku tendencí let šedesátých navazuje hutný výběr z dění v normalizačních letech: nová figurace, hyperrealismus, expresivními umělci až k postmoderně generace let 80., již se příběh uzavírá. Setkáte se zde s díly: Pavla Nešlehy, Bedřicha Dlouhého, Michaela Rittsteina, Jiřího Sopka, Václava Boštíka, Vladimíra Kokolii, Zdeňka Sýkory, Tomáše Císařovského i Jiřího Kovandy.